Možná jste si všimli, že se většina plastických chirurgů, kteří provádějí invazivní způsoby liposukce, spojila a jednotně, bez prokazatelných důkazů, očerňují moderní způsoby neinvazivní liposukce.
Pojďme si rozebrat jejich kritiku a zjistit, co je na ní pravdivého.
Nejvíce kritiky sklidil historicky první a revoluční způsob neinvazivní liposukce – ultrazvuková neinvazivní liposukce, která je známá též jako „kavitace“. (Více se o fungování této metody můžete dočíst zde.) Plastičtí chirurgové nemohli popřít, že tento systém je účinný, takže začali prohlašovat, že ultrazvuk procházející tkání ničí nejen tuk, ale i orgány pacientů.
Toto není pravda.
Ultrazvuk a jeho účinky na lidskou tkáň je zkoumám přibližně od 80. let 20. století. Vědci zjistili, že díky vlastnostem zvukového vlnění mohou ovlivňovat vybrané tkáně v lidském těle bez toho, že by jakkoliv ovlivňovali jiné tkáně. Zjednodušeně řečeno a v praxi provedeno, byli schopni rozvibrovat a donutit k prasknutí tukové buňky bez toho, že by poškodili kůži (ačkoliv jí ultrazvuk přímo procházel), svaly, lidské orgány, tepny, žíly či vlásečnice.
A jaký byl důkaz? Mimo lékařských testů provedených po zákroku byla důkazem i nepřítomnost jakýchkoliv podlitin či modřin v ošetřované oblasti po zákroku. Modřiny jsou totiž vždy znakem poškození podkoží. Pamatujete, když jste se o něco pořádně praštili? Poté se Vám na tom místě objevila modřina, že? V malém měřítku jste si totiž onou ránou potrhali vlásečnice a z nich poté začala vytékat krev do tkáně.
Při testech neinvazivní ultrazvukové liposukce nepřišel ani jeden pacient k modřině.
A důkazy ohledně orgánů? Pravda, zde nejsou testy tak jednoduché. Ale přesto se nikdy neobjevily žádné komplikace, krev ve stolici či v moči, poruchy trávení či jiné symptomy. Navíc ultrazvuk ani neproudí tak hluboko do tkáně, aby mohl poškodit orgány.
Dále plastičtí chirurgové očernili neinvazivní ultrazvukovou liposukci tezí, že rozpuštěný tuk zanáší a poškozuje játra a ledviny.
Opět jde o smyšlenou kritiku.
Předně je třeba říci, že i tato možnost byla studiemi prověřována a lékaři ji vyloučili.
Během kavitace zlikvidové tukové buňky vypustí do mezibuněčného prostoru svůj obsah, který však není v lidském těle ničím cizím. Jde o lipidy, se kterými tělo pracuje neustále – využívá je jako zdroj energie pro svůj provoz. Mimo to, lidské tělo má pro odvod nečistot či odpadních látek velice dobře fungující řešení – lymfatický systém. Pro něj je už z jeho podstaty každodenní záležitostí dopravovat odumřelé buňky a jejich obsah z těla ven. Zlikvidované tukové buňky a jejich obsah tedy pro něj není ničím novým.
Toto jsou největší argumenty plastických chirurgů. Když jsou ale, jak jsme si výše popsali, nepravdivé, proč stále ultrazvukovou liposukci pošpiňují?
Ono není se jim co divit – plastickou chirurgii dlouhá léta studovali, zařídili si kliniky s vybavením za miliony korun a platí známým tvářím obrovské částky za to, aby se nechaly vyfotit v prostorách kliniky.
Když pak očekávají zisky z provádění brutálních zákroků, tak se objeví nový způsob tvarování postavy, který je neinvazivní, skutečně bezbolestný a navíc je možné ho provádět za zlomkovou cenu oproti ceně klasické liposukce.
Logicky tedy museli vymyslet obrovskou kritiku, aby jí lidé uvěřili a na neinvazivní liposukci zanevřeli.
Jejich záměrem bylo, aby lidé uvěřili jejich „varování“ a raději podstoupili klasickou invazivní liposukci na klinikách za plnou cenu.
Pravda je však taková, že obvinění plastických chirurgů nejsou prokazatelná – opírají se o případné možnosti, které už jsou dávno vyloučeny. Žádná ze studií, které testovaly efekt všech neinvazivních liposukcí, které naše studio provádí, neobjevila nežádoucí účinky. Studie, které toto potvrzují, jsou k nalezení na našich stránkách v originálním znění vždy u každé metody neinvazivní liposukce.
Paralelu k současné snaze plastických chirurgů lze vypozorovat i v minulosti. Není totiž nic nového, že zvláště mezi lékaři se najdou zatvrzelé povahy, které odmítají nové postupy v medicíně i přesto, že jsou pro pacienty mnohem bezpečnější. Lépe, než cokoliv jiného, tuto praxi ztvárňuje seriál Knick: Doktoři bez hranic, který se natáčí od roku 2014.
Příklady kritiky neinvazivní liposukce plastickými chirurgy:
– Dr. Klauss Hoffmann – napsal příspěvek s názvem Velká kavitační lež (originál zde). Provozuje kliniku plastické chirurgie v německé Bochumi (odkaz zde)
– MUDr. Otakar Lucák – kritik neinvazivní liposukce, který vystoupil v pořadu Sama Doma 29. 10. 2010, plastický chirurg (odkaz na jeho profil na známýlékař.cz zde)
– MUDr. Kateřina Klauzová – kritička neinvazivní liposukce, která je citovaná v tomto článku, plastický chirurg na klinice Asklepion.